Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazarlamanın göz bebeği olan Influencer Marketing ile tanıştınız mı? İngilizcede ‘etkileyen’ anlamına gelen influencer, insanların karar verme davranışlarını değiştiren kişi olarak tanımlanabilir.

Markaların potansiyel hedef kitlesine en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayan ınfluencer marketing aynı zamanda ürün ve hizmet tanıtımlarının en etkili yolu oluyor. Sosyal medya kanallarında yüksek sayıda takipçiye sahip olan bilirkişi ya da fenomenlerin, kendi deneyimlerini aktararak yaptığı ürün hizmet tanıtımları sayesinde hedef kitlenin karar verme ve satın alma süreçleri direkt yolla etkileniyor.

Temelinde ‘güven’ olgusu yatan Influencer Marketing ile ürün ve hizmet tanıtımlarında daha hızlı ve güvenilir aksiyon almak mümkün.

Son zamanlarda markaların adeta kurtarıcı meleği haline gelen Influencer Marketing;

  • Bir ürün satmak.
  • Bir paylaşımı izletmek
  • Bir sayfaya ziyareti sağlamak
  • Uygulama indirmesi

gibi konular için rahatlıkla uygulanabilir.

Influencer marketing, pazarlamada yapılan kulaktan kulağa uygulaması olarak düşünülebilir. Aynı zamanda markaların uzun vadede gelirlerini artıran Influencer Marketing, marka bilinirliğini kolaylaştırarak potansiyel hedef kitlenin artmasını sağlar.

Çağın modern pazarlaması olarak görülen Influencer Marketing sadık kitlenize hızlıca ulaşmanızı sağlamasının yanı sıra daha önce ulaşamadığınız veya etkileşim sağlayamadığınız hedef kitlelere de ulaşabilir ve fikirlerini değiştirmenizi sağlayabilir.

Influencer Marketing yaparken reklam yapacak olan kişinin takip sayısı oldukça önemli bir etken. Tüm takipçilerin organik ve gerçek hesaplar olduğundan emin olmalıyız. Dikkat etmemiz gereken bir diğer etken ise vereceğimiz reklamın içeriği. Samimi bir dil ile yapılmayan Influencer Marketing çalışmaları başarısızlıklarla sonuçlanabilir. Bu yüzden reklam yapacak olan Influencer kişilere güven verecek bir dil kullanmaya özen göstermeli. Ayrıca reklamınızı yapacak olan Influencer markanız ile uyumlu olmalı. Bunu anlamak için ürün veya hizmet reklamınızı yapacak olan Influencer marka vizyonunuza hitap ediyor mu ya da ürün/hizmet için uygun kişi mi? sorularına cevap aramalısınız.

Gelişen ve değişen dijital dünya aynı zamanda hitap edilen hedef kitlenin de kendisini geliştirmesini ve bilinçlenmesini sağladı. Mert Arı Medya ile bilinçlenen potansiyel hedef kitlenize ulaşıyor ve Influencer Marketing sayesinde marka aksiyonunu artırıyoruz.

Ana pazarlama stratejisi olarak görülen Influencer Marketing, markaların neredeyse %75’i tarafından sıkça tercih edilir hale geldi. Mert Arı Medya’da profesyonel bir bakış açısı ile yapılan Influencer Marketing çalışmaları sayesinde tüm reklam sürecinde fikir alışverişinde bulunarak maksimum verim almanızı sağlıyoruz.

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini