Ban Yedim Nasıl Kaldırırım?

Sosyal medya hesaplarında aykırı bir durum sezildiği an ban yeme durumu meydana gelir. Sosyal medya platformları arasında özellikle instagram hesabında görülen ban yemeyi nasıl durdurabilirim, ban yedim nasıl kaldırabilirim gibi sorularınızın yanıtlarını devam eden satırlarda bulabilirsiniz.

Shadow Ban Nedir?

Gölge yasaklama olarak adlandırılan Shadow Ban, üyelik sistemiyle çalışan sosyal medya platformunda hesabınızdaki bazı özelliklere erişiminizin kapanmasıdır.

Shadow Ban Nasıl Meydana Gelir?

Hesabınızda aykırı bir anda gerçekleşen aykırı bir durum sezildiği an shadow ban meydana gelir. Peki hesabımda aykırı bir durum olarak belirtilen sebepler nelerdir ya da ben shadow ban nasıl yerim derseniz eğer sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bot kullanırsanız

 • Sahte takipçi ve beğeni satın alırsanız

 • Sürekli aynı etiketi kullanırsanız

 • Paylaşımınızla alakasız etiket paylaşırsanız shadow bana maruz kalırsınız.

Shadow Ban Yemenin Sonuçları Nelerdir? 

 • Keşfet bölümüne çıkmanıza engel olur.

 • Paylaşım yaptığınız sırada etiket kullandıysanız etiket lokasyonunda görünemezsiniz.

 • Paylaşımlarınızı takipçilerinizden başka kimse göremez.

Shadow Ban Yediğimi Nasıl Anlarım?

Takipçi sayınıza oranla beğeni sayınız daha düşük bir orandays, hikaye- fotoğraf ve video görüntülenmelerinizi eskiye doğru daha düşük bir görüntülenme aldıysa ya da hikayenize müzik ekleyemiyorsanız shadow bana maruz kaldığınızın göstergesidir.

Shadow Ban Nasıl Kaldırılır?

 • İlk adım olarak ınstagram hesap tipi kontrolünüzü yapmalısınız.

Hesap türünüzü paylaşımlarınıza uygun olarak belirlemelisiniz. İşletme hesap türünü tercih ettiyseniz hizmet ettiğiniz sektör hakkında paylaşımlarınız olmalı. Aksi takdirde ınstagram bunu tehdit olarak görüp hesabınızı bazı erişimlere kapatabilir, kısa shadow ban yiyebilirsiniz.

 • Kullandığınız hashtagların uygunluğuna bakmalısınız.

Gönderilerinizin altında kullandığınız hashtaglar, gönderinizle alakalı olmalıdır. Her defasında aynı hashtagı kullanmanız yahut paylaşımdan çok farklı bir hashtag kullanmanız tespit edildiği takdirde shadow ban yemeniz mümkün.

Eğer hashtag uygunsuzluğu sebebiyle shadow ban yediyseniz bu hashtagları belirleyerek kaldırmalısınız, profilinizdeki biyografi bölümünde de aynı şekilde hashtag varsa silmelisiniz. Gönderilerinize uygun hashtagler tercih ederken spamlanacak şekilde olan hashtagleri kaldırırsanız shadow ban sorununu çözmüş sayılırsınız.

 • Takipçileriniz kontrolünüz altında olmalıdır.

Bot takipçi veya takipçi satın aldığınız takdirde ınstagram size bazı erişimleri kapatacaktır. Genel olarak algoritmanızın bir anda değişmesi profilinizi olumsuz anlamda etkileyecektir. Takipçi sayınızı göz önünde bulundurup sahte takipçileri temizleyerek shadow bandan kurtulabilirsiniz. Eper takipçi sayınız temizlenemeyecek kadar fazla bir sayıdaysa yeni bir ınstagram hesabı açmanızı tavsiye ederiz.

 • Yorum ve beğeni sayınızın kontrollü olması gerekir.

Özellikle gönderilerinize gelen yorum ve beğeniler bot hesaptan yapıldıysa eğer yorum ve beğenileri kaldırmanız gerekir. Ban yedim diyorsanız sürekli aynı yorumu yapan hesaplarda shadow ban yemenize sebep olan unsurlardan biridir. Sayfanızda aktifliği sağlamak adına bu tip takipçileri listenizden çıkarmanız dahi daha iyi olacaktır.

Instagram hesabınızın daha kontrollü ve ınstagram ilkelerine uygun bir şekilde gelişmesini istiyorsanız bu konuda danışmanınızın adresi, Mert Arı Medya! Buraya tıklayarak biizmle iletişim kurabilirsiniz, sosyal medya hakkında dilediğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz.

shadow-ban-nedir

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini