Hibrit, Yüz yüze veya Online Çalışmak

2020’de ortaya çıkan Covid19 virüsü tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de etkisini büyük ölçüde göstermişti. Dünyayı etkisi altına alan virüs sebebiyle herkes önlemler doğrultusunda evlerine kapanmıştı. Kapanma kararından sonra birçok insan işsiz kaldı. AVM’ler ve sinema gibi ortak alan yerlerinde çalışan kişiler kapanmadan en çok etkilenen kitle arasındaydı. Bunun yanında yine bir nebze şanslı olan kitle, online olarak da çalışabilen sektörlerdekilerden oldu. Bu kapanma döneminde birçok kişiyi işsiz kalma durumundan kurtaran online çalışma sistemi oldu. Herkes evlerinden online olarak işlerini rahatça yürütüp, görüşmeye devam edebildiler. Kapanma bittikten sonra virüs bitmese bile, aşıyla beraber etkisi azalınca bazı sektörler yüz yüze çalışmaya döndü. Bazı yerler ise hibrit çalışma sistemine döndü. Online olarak çalışanlar evden , hibrit çalışma sistemindekiler iş yerlerine giderek devam ettiler. Hibrit çalışma sistemi sayesinde ortak çalışma alanındaki kişi sayısı azalarak, yüz yüze çalışmak mümkün oluyor.

Çalışanların Tercihi Hangi Çalışma Şekli?

PWC (Price Waterhouse Coopers)’nin yaptığı araştırmaya göre çalışma sektörlerindeki yönetimlerin;

  • %94’ü hibrit modeli
  • %76’sı uzaktan çalışma yöntemini 
  • %71’i ise esnek çalışma saatlerini tercih ettiğini ortaya çıkardı.

Sektörlerin genç çalışanları ise daha çok iş yerinde çalışmayı tercih ediyorlar. Sosyal çevre edinmek, iş bağlantıları kurmak, iş ortamını deneyimlemek gibi istekler bu tercihi seçmelerin sebebi olarak görülüyor. Sadece genç olarak değil bazı insanların bu çalışma yöntemini seçmesi de karakter özelliğinden kaynaklanıyor. Bazı kişiler kalabalıktan kaçarken, bazı kişilerin sosyal ortamı daha çok sevmesi çalışma isteklerine etki ediyor. Bazı kişiler ise iş yerinde çalışma arkadaşlarıyla çalışmaya daha yatkın oldukları için uzaktan çalışmayı tercih etmiyor.

Genel olarak bakıldığında iş yeri sahiplerinin çalışma tercihi ise uzaktan çalışmak oldu. Fakat uzaktan çalışmanın iyi yönleri olduğu kadar kötü yönleri de mevcut olduğu için her şirket için ne kadar istek olsa da bu durum bazen gerçekleştirilemiyor. Bunun nedeni olarak ise siber güvenlik sistemlerinin şirketlere göre değişiklik göstermesi. Bazı şirketlerde güvenlik sistemleri tam olsa da, bazı iş yerlerinde dışarıdan müdahale gelebilme ihtimali olması çalışma tercihlerinin yine değişiklik göstermesine sebep olabiliyor.

Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır? İsimli blog içeriğimizi okumak için buraya tıklayınız!

Hibrit,-Yüz-yüze-veya-Online-Çalışmak-İÇ-GÖRSEL

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini