Küresel Reklam Harcamaları

Küresel reklam harcamaları, globalde reklam sektörünü önemli ölçüde etkileyen bir unsurdur. Uluslararası bir otorite olan WARC, 2021 verilerini içeren yeni Global Reklamlar raporunu paylaştı.

100 farklı sektörün içinde bulunduğu harcama analizleri, küresel çapta oluşan trendleri de içeriyor. 2021/22 veri ve tahminlerini içeren rapora göre, 40 yılın en güçlü büyümenin yaşandığını görüyoruz. Bu yıl küresel reklam harcamaları yüzde 23,8 artarak 771 milyar dolara ulaşmış durumda.

Warc’ın sahip verilere göre 2022 reklam yatırımları öngörüsü %12,5 ve 2023’te %8,3 artmasını yönünde. Bu büyümeye öncülük edecek olan platformun ise e ticaret olacağı düşünülüyor. 2025’e kadar ise küresel reklam pazarının değeri 1 trilyona kadar ulaşacağı beklenmekte. Bu pazarın yarısından fazlasının sahibi ise Meta, Alphabet ve Amazon.

Sosyal Medyanın Yatırım Birincisi TikTok

Warc’ın Küresel Reklam Harcamaları için hazırladığı rapora özel yaptığı çalışma sonucunda reklam profesyonellerinin %66’sının Tiktok’ta harcama yaptığı saptandı. %61’inin YouTube’da, %60’ının Instagram’da ve %57’sinin Google’da görünecek reklamlara daha yüksek harcamalar yapmayı planladığı düşünülmekte.

2022’de En Fazla Reklam Harcaması Yapacak Sektörler

Kamu hizmetleri: Özellikle kamu hizmetleri, 2021’de 100 milyar doların üzerinde reklam harcaması yapmıştır. 2022’de çevrimiçi yapılan güçlü yatırımların, pandemi öncesi rakamlarının iki katına çıkması beklenmekte.

Sanayi: Özellikle iş ve sanayi sektöründe 2021 yılında reklam harcamaları dörtte bir oranında arttı.  2022’de 94,1 milyar dolara ulaşabileceği öngörülmektedir.

Medya ve Yayıncılık: Medya ve yayıncılık reklam yatırımları 2021’de genellikle büyük ölçüde sabit kaldı. Anca 2021’de %33,4 artan reklam harcamaları 83,6 milyar dolara yükseldi.

Perakende: 2020 reklam harcamalarında 5,4 milyar dolarlık düşüş yaşayan perakende sektörünün %20 artışa geçeceği öngörülmekte.

Finansal hizmetler: Sektörün reklam harcamalarında 2020’de görülen hafif büyüme, otomotiv ikiye katlanarak finansal hizmetleri beşinci sıradan yerleştirmeye yetti. Sektördeki toplam harcama bu yıl neredeyse üçte bir oranında artmış durumda.

Küresel-Reklam-Harcamaları İÇ GÖRSEL

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini