Virtual Influencer Nedir?

Influencer Marketing alanına yeni bir soluk getiren Virtual Influencer ile tanıştınız mı?  İlk olarak 2016 yılında kullanılmaya başlayan Virtual Influencer, sanal etkileyici veya sanal model, sosyal medya pazarlamasında bir insan “etkileyicisinin” yerine kullanılan, bilgisayar tarafından oluşturulan kurgusal bir karakterdir. Aslında çok yabancı gibi dursa da bu olaya oldukça alışkınız. Çünkü artık bu karakterler büyümeye devam ederken, kozmetik sektörü üzerindeki etkileri de artıyor. Virtual Influencer, Z kuşağını sosyal medya üzerinden etkilemek amacıyla hazırlanan özel bir algoritmaya bağlı olarak tasarlanıyor. Zamanla sosyal medyada tanınan  sanal karakterler, birçok marka tarafından tercih ediliyor.

Şimdi sizi sosyal medyanın en bilindik Virtual Influencer ‘ı olan Lil Miquela ile tanıştıracağız. 

Sanal fenomenlerden biri olan Lil Miquela tıpkı bir insan gibi davranış sergiliyor. 19 yaşında olan genç kız, kendi parçalarını kayıt etmeyi ihmal etmiyor. Oldukça tanıdık olan mevcut Instagram hesabı (@lilmiquela) onaylı bir hesap ve 3 Milyon takipçisi var. Hatta şu an bir erkek arkadaşı dahi var! Kendisi fast food tüketen bir DJ  ve ürün tanıtımı yapmak konusunda eline su döktürmüyor. Tüm bunların yanı sıra Miquela Instagram’ın story kısmını da kullanarak takipçilerini challenge’a davet ediyor ve böylece “Influencer Marketing” olayına da farklı bir boyut kazandırıyor.

Peki Ne Kadar Güvenilir?

İnternette alacağınız bir ürün için “Influencer Marketing” gerçekten işinizi kolaylaştıran bir etken. Ancak alacağınız ürünü deneme imkanı olmayan bir kurgusal karakterin sosyal medyada ‘kanaat önderi’ olarak güvenilir mi? 

Influencer marketing yapan Virtual Influencer’lar etik değerler konusunda sayısız soru işaretlerine sebep oluyor. 

Sosyal Medya, Markalar İçin Neden Önemlidir? İsimli blog yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

Virtual Influencer Nedir İÇ GÖRSEL

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini