Reklam Sektörü Pandemi Döneminde Ne Yaşadı?

Türkiye’yi de derinden sarsan Covid19 vakası diğer sektörler gibi reklam sektörü de pandemi döneminde etkiledi. Ekonomik olarak iş dünyasını büyük ölçüde zarara uğrattı. Bu aniden gelen virüs sürecinde iş yerlerinden çalışan çıkarmalar, iş yerlerinin kapanmasının yaşanması, yüz yüze daha aktif çalışacak sektörlerin çevrimiçi çalışmaya geçmesiyle iş güçlerinin düşmesi gibi olaylara şahit olduk. Virüsün yayılmasıyla yaşanan bu olaylar hemen geçecek ölçekte değildi. Çünkü virüsün etkisi her alanda hızlı bir şekilde kendini göstermişti. Esnaf dükkânlarından büyük şirketlere kadar ekonomik bir kriz yaşandı. Buradan en net anlaşılan ise çalışan insan gücü faktörünün iş dünyasında ne kadar etkin olduğuydu. Bu aniden oluşan durum sektörlerin böyle durumları nasıl karşılaması gerektiğini öğretti. Zorunlu olarak krizle nasıl mücadele edilmesi gerektiğini tecrübe ettiler.

 

Reklam sektörü pandemi dönemi süresince neler planladı?

Bu sektörlerin dışında pazarlama sektörü bazı markalarda yön değiştirerek insanlara toplumsal mesajlar göndermeye dönmüştür. Bazı Hyundai, Mercedes, Volkswagen, Audi, Coca Cola, DHL, McDonald’s gibi markalar logolarını, bazı markalar sloganlarını değiştirdi. Böylelikle sosyal mesafe, sağlık bilgisi gibi kuralları hatırlatmak için çalışmalar yaptılar. Influencer MarketingHub 237 marka üzerinde markaların pandemiyle nasıl mücadele edeceğini gösteren bir çalışma yapmıştır. Bu araştırmada en çok dikkat çeken bulgulardan biriyse dünyadaki 4 şirketten 1’inin pazarlama çalışmalarını arttıracağı yönündeki yorumuydu.

Reklam sektörü için umut vaat eden diğer bir gelişme ise birçok sektörün reklam çalışmaları için daha çok harcama yapacağı öngörüsüydü. Büyük şirketleri kendi ticaret kaygılarını bırakmıştı. Daha çok artık insanları düşündükleri bir zamana geçiş yapmışlardı. Herkesin pandemi sürecine uyması için markaların reklam çalışmaları yapması büyük örnek teşkil etti. Türkiye’de de bu süreçte internete 4 milyon yeni kişi giriş yaptı. İnternet kullanan kişi sayısı ise 58,6 milyona arttı. Herkesin evlerden alışveriş yapmaya başlaması da dolayısıyla daha çok arttı. Bu da gıda, giyim, ev ihtiyaçları gibi sektörleri daha çok pazarlama yapmaya itti. Reklam sektörü bu durumda pandemi sürecindeki belki de az etkilenen sektörlerden biriydi. Çünkü insanlar dışarıyla bağlantıyı kesmişti. Bu yüzden de evden ulaşabildikleri kadar yere ulaşmaya çalışıyorlardı. Bunu da internette çok vakit geçirerek sağlıyorlardı. İnternette çok gezinme ihtiyacı ise reklam sektörünü bitirmeyen bir faaliyetti.

Reklam Sektörü Pandemi Döneminde Ne Yaşadı?

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini