Sanal Etkinlikler Neden Önemli?

Tüm markalar ve işletmeler bir pazarlama stratejisinin ne kadar önemli olduğunu iyi bilir. Bu yüzden de birçok marka sanal etkinlikleri bir pazarlama aracı olarak kullanmaktadır. Sanal etkinlikler genel marka bilinirliği, düşünce liderliği, topluluk katılımı, hayır kurumuna bağış toplama ve yeni ürün lansmanları için harikadırlar. Ancak, yüz yüze bir etkinlik organize etmek oldukça zahmetlidir. Bu da hem zaman hem de bütçe açısından önemli bir yatırım yapmak demektir. Covid19 döneminde sanal etkinlikler çok sayıda insana etkili bir şekilde ulaştı. Üstüne diğer etkinlik türlerinin tekrarlayamayacağı önemli faydalar sağladı. Pandemi devam ederken , sanal etkinliklerin hayatımızın bir parçası olmaya devam edeceği netleşti. Bir Research And Markets raporuna göre, küresel sanal etkinlikler pazarının büyüklüğü 504.76 milyar dolara ulaşaacak. 2021 ile 2028 arasında yıllık %23,7’lik birleşik yıllık büyüme hızı oranında (CAGR) büyüyecek gibi.

Ancak bu pazarlama ekipleri için ne anlama geliyor? 2022 ve sonrasında sanal etkinlikler bir pazarlama aracı olacak mı?  

Kitle Etkileşimi için Artan Fırsatlar

Sanal etkinlikler, markanızla etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için etkinlik deneyimini kişiselleştirmenizi sağlar. Kitleniz ne kadar büyük olursa, o kadar fazla kişiye hitap edeceğinizi unutmayın. Herkes aynı şekilde öğrenmez, bu nedenle pdf’ler ve etkileşimli gösteriler gibi birden fazla öğrenme stiline hitap eden içerik oluşturmanız daha iyi olur. İzleyicilerle ilişki kurmanın bir yolunu bulma olasılığı daha yüksek olacaktır. Hedef kitle, markanızla kendileri için en doğal şekilde etkileşime geçebildiğinde, markanızla daha derin bir bağlantı kuracak ve marka hakkında olumlu düşünme ve hatta gelecekte satın alma gibi olasılıkları daha yüksek olacaktır.  

Hedef Kitle için Erişilebilirlik

Sanal etkinliğin genellikle daha yoğun bir ajandası vardır. Böylece insanların etkinliğe ulaşması için zaman veya para harcamasına gerek kalmaz. Global bir markaysanız ve marka erişiminizi arttırmaya çalışıyorsanız, sanal bir etkinlik en büyük fırsat olacaktır. Koronavirüs temelli seyahat kısıtlamaları ve uzun mesafeli seyahatin maliyeti göz önüne alındığında, çevrimiçi bir etkinlik formatına geçmek mantıklı olacaktır.  

Daha Fazla Yatırım Getirisi

Sanal etkinliklerin en büyük faydalarından biri, canlı etkinliklerden daha düşük maliyetli olmalarıdır. Ancak genel olarak, sanal etkinliklerin düzenlenmesi ve üretilmesi daha ucuzdur ve ayrıca çok daha geniş bir kitleye ulaşmanıza olanak tanır. Sanal olaylar aynı kısıtlamalar altında çalışmaz. Yüz yüze etkinliğinizde yalnızca 200 kişiyi ağırlayabiliyor olsanız bile, dijital etkinliğinizle potansiyel olarak binlerce kişiye ulaşırsınız. Üstelik bilet satışlarından da daha fazla gelir elde edersiniz.  

Mükemmel Kitle Analizi

Eksiksiz bir sanal etkinlik platformu, işletmelerin ve pazarlamacıların etkinlik pazarlamasını desteklemek için kullanabilecekleri verileri sağlayarak etkinliğinizin farkındalığını artıracaktır. Ayrıca, katılımcıların etkinlikte ne zaman gittikleri ve hangi içeriğin daha etkili olduğu konusunda size ayrıntılı veriler sağlayacaktır. Sanal bir etkinlik ile insanların hangi sanal sergi stantlarını ziyaret ettiğini inceleyebileceksiniz. Ayrıca ilgili materyalleri de indirip indirmediğini analiz edersiniz.  

Daha Nitelikli Müşteri Adayları Oluşturun

Sanal etkinlik boyutuna bağlı olarak, düzinelerce, yüzlerce veya binlerce nitelikli müşteri adayını parmaklarınızın ucuna getirirsiniz. Tüm pazarlama bütçenizi bu sayılara ulaşmaya çalışarak harcarsanız bile yine de başarılı olamazsınız. Sanal bir etkinlik bu potansiyel müşterileri size getirecektir.  

Daha Kısa Bir Satış Döngüsü Yaratır

Sanal bir etkinlik size nitelikli potansiyel müşteriler kazandırdığında, satış döngünüzü de kısaltır. Hiper kişiselleştirme hızla standart bir beklenti haline geliyor. Böylece, etkinliğinizde toplanan kişisel verileri kullanarak, etkinlik sonrasında katılımcılara ilgi alanlarını ve etkinlikte sergilenen davranışlarını en iyi yansıtan kişiselleştirilmiş bir içerik gönderebilirsiniz. Bu içerik alıcıyla derinden alakalı olduğundan, harekete geçirici mesajların daha önemli bir etkisi olacak ve potansiyel müşterileri satış konusunda daha hızlı hareket ettirecektir.  

Sem Nedir? Ne İşe Yarar? İsimli blog yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

Sanal Etkinlikleri Marka İle Geliştirin

Markanızla birlikte gelişmek veya sanal etkinlikleri gelişmek için nasıl kullanacağınızı seçmek size kalmış. Örneğin, bir ürün güncellemesi üzerinde çalışıyorsanız, güncelleme tamamlandığında büyük bir ürün lansmanı/demosunu düzenleyebilirsiniz. Veya güncellemelerinize ilişkin içgörü sağlayan daha küçük etkinlikler düzenler ve izleyicilerin sürece dahil olmasını sağlarsınız. Sektörünüze ve markanıza bağlı olarak sanal etkinlikleri, hayal edebileceğiniz hemen hemen her bağlamda kullanabilirsiniz.

SANAL ETKİNLİKLERİN ÖNEMİ

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini