2022’de Dijital Optimizasyon için 22 Öngörü

Dijital optimizasyon, dijitalin her alanında yapılacak düzenlemeleri kapsar. Dijital dünya hızlı hareket ediyor. Amplitude verileri, 2020’den 2021’e kadar günlük aktif dijital ürün kullanıcılarının %54 arttığını gösteriyor. Faaliyetteki bu artışla nedeniyle müşteriler dijital deneyimler için daha yüksek beklentilere giriyorlar. Ayrıca sonuçlara yön veren, veri ve iç görüler için şirket içi ekipler arasından yeni talepler geliyor.
İşinizi optimize etmek için ürün verilerini kullanan dijital optimizasyon ekipleri, büyüme pazarlaması, ürün ve veri analizi için geleceğin nasıl görüneceğine dair teorilere sahipler.

2022’de dijital optimizasyon için en iyi 22 tahmin: 

 • Reklam tabanlı internet ölüyor ve mahremiyet artık konuşmaktan daha fazlası olacak.
 • Bu yıl daha fazla şirketin gizli kalmamanın faydalarını gördüğünü ve daha erken dosyaya girdiğini görmeye başlayacağız.
 • Geleneksel halka arzlar (IPO) güvenli bir seçenek gibi, ancak CEO’lar diğer şirketlerin bunu başardığını gördükten sonra doğrudan listeleme yolu konusunda daha emin olmaya başlayacak.
 • C-Düzeyi, bu yıl köklü bir değişim görecek. Pazarlama otomasyonunun yükselişinin, rolü on yıldan uzun bir süre önce talep üretimi liderliğine dönüştürmesi gibi, CMO rolü de ürün liderliğinde olmak için büyük bir dönüşümden geçecek.
 • Pazarlama ekipleri yalnızca daha fazla veri odaklı olmakla kalmayacak, aynı zamanda iş büyümesini desteklemek için yeni veri kaynakları da arayacak.
 • Artık müşteri başarısı ekipleri, kararları yönlendirmek için ürün verilerinden giderek daha fazla yarar sağlıyor. Bu, birkaç yıl önce asla böyle olmazdı. 2022’de ürün, mühendislik ve veri bilimi dışında daha da fazla ekibin daha iyi ürünler oluşturmak ve kurumsal hedeflerine ulaşmak için bu bilgilerden yararlanacak.
 • Ürün ekipleri ve pazarlama ekipleri, ayrı silolarda yaşamak yerine tüm müşteri deneyimine odaklanmak zorunda. Bu yüzden birleşmeye ve birlikte çalışmaya başlayacak.
 • Gizlilik yasaları, tarayıcı değişiklikleri, reklam sahtekarlığı etkili olması lazım. Ayırca Apple’ın ITP’si pazarlamacıların dijital reklam harcamalarının etkisini göstermesi gerekli. Yoksa zorlaştırdıkça dijital reklam harcaması düşecek.
 • Apple, ITP çabaları gücü Facebook ve Google’dan Apple’a kaydırdıkça, dijital reklam harcamalarının yeni güç merkezi olacak.
 • Dijital ürün/deneyim becerilerine sahip daha fazla CMO (Chief Marketing Officer)’nun ürüne erişimlerini genişlettiğini göreceğiz.
 • DBT verileri dönüştürmek için daha modüler ve yeniden kullanılabilir yaklaşımları teşvik edecek. Böylece analistlerin çalışma şeklini değiştirmeye devam edecek.
 • Ürün yöneticilerini yazma oyunları geliştirecek. Büyük yazarlar kazanıyor ve terfi alıyor!
 • Dijital dönüşüme odaklanma, mimari ve eski IT işletim modellerini yenilemeye yönelik uzun süredir devam eden yatırımlar var. Bunların yanında temel değer üreten faaliyetleri kapsayacak şekilde genişledikçe, devam eden büyük yatırımlar göreceğiz.

MMORPG’ler Web3’e ve meta veriye odaklılar. Bu nedenle oyun oluşturma deneyimine sahip geliştiriciler ve tasarımcılar için büyük işe alma çabaları olacak.

 • 2022’de, müşteri davranışını daha iyi anlamak ve dijital ürünlerinden şirket gelirini artırmak isteyecekler. Bunları yapmamış kalan son eski işletmelerin dijital dönüşümü benimsediğini göreceğiz. Dijital çağda doğan kuruluşlara karşı başarılı bir şekilde rekabet edeceklerse, bu çok önemli olacaktır.
 • Verilerle ilgili düzenlemeler daha sıkı hale geldikçe kuruluşların yalnızca yerel politikalara uyduklarından emin olmaları gerekecek. Aynı zamanda kendi birinci taraf verilerini edinip geliştirmelerini sağlamalılar.
 • Müşteri deneyimine ve bunun kârlılık üzerindeki etkisine sahip olmak isteyecekler. Bu yüzden ortaya Baş Müşteri Sorumlusu (CCO) ve Ürün Baş Sorumlusu (CPO) çıkacak. Ürün liderliğindeki yeni bir CMO devreye girecek. 2022’de galip gelecek olan şirketler, ortak bir hedef oluşturmak ve şirket konumlandırma yapacak. Ürün stratejisi üzerinde uyum oluşturmak isteyecekler. Bunun için de pazarlama ve müşteriye dönük ekiplerini ürün ekibiyle birlikte organize edecekler.
 • FinTech (Finansal Teknolojiler) ürünlerinin kullanımının %337 oranında arttı. Bu yüzden fintech bu yıl pazardaki en baskın sektörlerden biri olmaya devam edecek. Ve EMEA’ da VC finansmanında %300’lük bir artış olacak. Böylece dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar veriler aracılığıyla daha iyi ürünler oluşturmaya çalışacaklar. Bu yüzden gelecek yıl küresel altyapıya daha da büyük yatırımlar yapılacak.
 • Şirketler, dijital rakiplerini nasıl kucaklayacaklarını öğrenecekler çünkü bu, 2022’de görev açısından kritik hale gelecek.
 • İşletmeler, gizlilik endişeleri ile kişisel bilgi için müşteri beklentileri arasında denge kurmak zorunda kalacak.
 • Devlet yatırımları APAC’ta (Asia pacific countries) dijital dönüşümü hızlandıracak.
 • Fintech ürünleri Asya’daki uygulama pazarına hakim olmaya devam edecek.

Virtual Influencer Nedir? Başlıklı içerik yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini