Sosyal Medyada Kriz Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medyada kriz yönetimi nasıl yapılmalıdır sorusu herkes için önemli bir sorudur. Sosyal medyadaki herhangi bir kriz yönetimi bir sorun ortaya çıkmadan çok önce başlar. Riski azaltmak için bir planın nasıl oluşturulacağını öğrenin. Ayrıca başarısız olduğunuzda nasıl bir tepki vermelisiniz?
Sosyal medyada her şey çok hızlı hareket eder. Bazen viral olanın herhangi bir yumurta gönderisi bile olma ihtimali vardır. Ancak bazen birdenbire bir halkla ilişkiler krizi  çıkar. Bir sosyal medya krizini atlatmak yapmanız gereken önceden hazırlanmaktır. Sağlam bir plana, kilit paydaşların ve sorumlulukların bir listesine ve net bir komuta zincirine sahip olun.
Tabii ki, bir krizi başlamadan önce önlemek daha  iyidir.

Bu yazıda, olası sorunları ortaya çıktıklarında tespit etme yöntemlerini inceleyeceğiz. Bir sorunun erken aşamalarda nasıl kapatılacağına bakacağız. Bu işe yaramazsa, elinizde tam bir sosyal medya kriz yönetimi durumuyla karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiğini size göstereceğiz.

İşletmeler ve markalar için 9 sosyal medya kriz yönetimi ipucu

1. Bir sosyal medya politikası oluşturun

Sosyal medya krizlerini önlemenin en iyi yolu şirketiniz için sağlam bir sosyal medya politikası oluşturmaktır. Uygun kullanım için net yönergeler sağlamalı, markalı hesaplardan beklentileri özetlemeli ve çalışanların işletmeniz hakkında kişisel kanallarında nasıl konuşabileceklerini açıklamalıdır.

2. Hesaplarınızı güvence altına alın

Sosyal medya hesap şifrelerinizi ne kadar çok kişi bilirse, güvenlik ihlali olasılığı o kadar artar. Sosyal hesaplarınıza erişmesi gereken ekibinizin çeşitli üyeleri arasında şifreleri paylaşmayın. Kullanım izinlerini kontrol etmek ve uygun erişim düzeyi vermek için merkezi sistemler kullanın.

3. Potansiyel sorunları belirlemek için sosyal dinlemeyi kullanın

İyi bir sosyal dinleme programı, sosyal medyada ortaya çıkan bir sorunu krize dönüşmeden çok önce tespit etmenize yardımcı olur.

4. Neyin kriz sayılacağını tanımlayın

Yeterince insan sosyal medyada sizin hakkınızda aynı olumsuz şeyleri aynı anda söylüyorsa, bu bir kriz veya patlamayı bekleyen potansiyel bir krizdir. Bir sosyal medya krizini gerçekten tanımlayan şey, markanızla ilgili çevrimiçi konuşmada büyük bir olumsuz değişikliktir.

5. Bir kriz iletişim planı hazırlayın

Şirket çapında bir sosyal medya kriz iletişim planı, olası herhangi bir soruna hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlar. İşlerin nasıl ele alınacağını tartışmak veya üst düzey yöneticilerin ağırlığını koymasını beklemek yerine harekete geçersiniz ve işlerin kontrolden çıkmasını önlersiniz.

6. Planlanmış tüm gönderileri duraklatın

Bir sosyal medya krizi sırasında, planlanmış gönderiler en iyi ihtimalle sizi aptal gibi gösterir. En kötü senaryoda, bir kriz sırasında planlanmış bir tweet, kriz yönetimi planınızı tamamen rayından çıkarabilir. Tüm iletişimin planlı, tutarlı ve tonda uygun olması çok önemlidir. Planlanmış bir gönderi bunlardan hiçbiri olmayacak.

7. Etkileşimde bulunun ama tartışmayın

Konuşmayı kısa tutun. Neyin yanlış gittiğine dair uzun bir tartışmanın içine çekilmekten kaçının. Bunun yerine, konuşmayı özel mesajlaşma gibi daha kişisel bir kanala taşımaya çalışın. Ayrıca bir telefon numarası, e-posta adresi veya sosyal medya dışında başka iletişim araçları da sunabilirsiniz.

8. Dahili iletişim kurun

Dahili iletişim, kriz yönetimi yanıtınızın çok önemli bir parçasıdır. Bu, herkesi aynı sayfada tutar ve yanlış bilgilendirmeyi ve söylentilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Kuruluştaki herkesin sosyal medyada kriz hakkında tam olarak ne söylemesi (veya söylememesi) gerektiğini bildiğinden emin olun.

9. Deneyimden öğrenin

İlk sosyal medya krizinizi atlattıktan sonra, sosyal medyada kriz yönetimi yapmak konusunda daha iyi bir noktaya ulaşacaksınız. Neler olduğunu sorgulamak ve incelemek için zaman ayırın. Yaptığınız her şeyin ve ne kadar iyi çalıştığının ayrıntılı bir kaydını tutun. Bu, tüm şirketi bir araya getirerek yaşadığınız deneyimler hakkında konuşmak ve farklı ekiplerden bilgi ve deneyimleri paylaşmak için iyi bir zamandır. Belki müşteri hizmetleri departmanının bazı önemli bilgileri vardır. Ya da belki halkla ilişkiler, sosyal medya planınıza dahil edilmesi gereken bazı yeni yönergelere sahiptir. Sosyal medya planınızı incelemek için zaman ayırın. Gelecekte benzer bir krizin yaşanmasını önlemek için ekleyebileceğiniz her şeyi düşünün. Ve öğrenilen dersleri birleştirmek için fırsatlar aramak için kriz iletişim planınızı gözden geçirin.

Siz de bu gibi bilgilere ulaşmak ve markalarınız için daha iyisini istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini