Metaverse Nedir?

Metaverse gerçek dünyayı taklit eden zengin kullanıcı etkileşimi için alanlar yaratan dijital bir ortamdır. İnternet kullanıcılarının artık kaçmak ve yeni bir dünyayı keşfetmek için başka bir gerçeklikleri var. Üstelik bu gerçeklik anlamlı ve sorulara cevap veren bir gerçeklik. Ayrıca sosyal medyadan gelen kavramlarla birlikte artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik (VR) ve blok zinciri kullanarak simüle olmuştur.
Bir hazır oyuncu düşünün, ancak daha erişilebilir ve pragmatik. Sosyal medyayı bugün olduğu gibi düşünün, ancak daha entegre ve sürükleyici. Yakın zamanda Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasıyla metaverse kavramı ana akım haline geldi. Bu da etrafımızdaki dünyada nasıl yaşadığımızı değiştirecek.

Bunun birkaç anlamı vardır;

-İki boyutlu dijital alanlara ek olarak, kullanıcılar artık ara sıra yaşayabilecekleri sürükleyici bir gerçekliğe sahip olacaklar.
-İçerik oluşturucular ve tasarımcılar (özellikle 3D modelleme ve VR dünya kurma uzmanları), önlerindeki yolda yeni fırsatlarla karşılaşabilirler.
-Metaverse, gerçek dünyadan farklı ama onunla ilişkili bir para birimi kullanılarak zenginliğin yaratılabileceği, ticaretinin yapılabileceği ve geliştirilebileceği yeni bir ekonominin kapılarını açıyor.
-Meta veri deposu, yürütülmesi için yeni teknolojilerin evrimini gerektirir. Örneğin, gerçek dünyadaki varlığını simüle etmek için bir -“Dijital ben” veya bir kişinin dijital ikizine ihtiyacınız var.
-Veri gizliliği, güvenlik, çeşitlilik ve etik davranış hakkında endişeler var – sanal dünyada yeni bir boyut kazancak gerçek dünyanın sorunları.

Facebook, meta veri tabanına büyük ölçüde yatırım yaparken bu zorluklar ve fırsatlar üzerinde nasıl hareket etmeyi planlıyor?

Metaverse’in Kökenleri

Metaverse terimi bazıları için yeni olsa da, yaklaşık otuz yıldır var olan bir kavram. Amerikalı bilim kurgu yazarı Neal Stephenson, 1992 tarihli romanı Snow Crash’te metaverse’i tanıttı. Romanda kullanıcılar metaverse’yi fütüristik, büyük ölçüde distopik bir dünyadan kaçış olarak kullanırlar.

Son 30 yılda endüstri, kurgusal olmayan metaverse tuğla tuğla temellerini attı. Sanal gerçeklik kulaklıkları daha ergonomik ve uygun fiyatlı hale geldi. Küresel internet kullancısı istikrarlı bir şekilde arttı. Çevrimiçi oyunların sıklıkla turnuva seviyelerine ulaşan popülaritesi arttı. Bu yüzden sofistike dijital avatarları, takas olan dijital varlıkları tasarlamı. Hatta dijital gayrimenkulü tasarlamayı ve yürütmeyi mümkün kılmıştır.

Gerçekten de, Facebook metaverse hakkında düşünen ilk şirket değil. Decentraland, 25.5 milyon dolarlık fonla destekleniyor ve kullanıcılara bir VR ortamı oluşturucu, özelleştirilebilir avatarlar, kripto etkin bir pazar yeri, dijital cüzdanlar ve bir yönetim sistemi sağlıyor. Facebook benzer bir deneyim oluşturmak istiyor. Ancak önceden var olan, AR/VR olmayan sosyal medyayla kesişen bir deneyim. Eylül 2021’de AR/VR’ye döndüğünü ve metaverse’e kendi bakış açısını getirdiğini duyurdu.

Daha birçok konuyu bulacağınız içerikler için tıklayınız.

İnstagram adresimize de bekleriz!

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini