NFT Nedir?

Takas edilemez jeton veya NFT, ana akım haline gelen en son kripto para birimi olgusudur. Dijital sanatçı Beeple’ın görüntülerinden oluşan bir kolaj olan Christie’nin müzayede evi, ilk NFT sanat eserini 69,3 milyon dolara sattı. Böylece NFT aniden dünyanın dikkatini çekti.

Peki NFT nedir?

NFT dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları, türünün tek örneği, doğrulayabilecekleri varlıklara dönüştürür. Böylece blok zincirinde ticareti kolay olur.

yatırımcıların dijital görüntülerin NFT versiyonlarına sahip olmak için en yüksek doları harcamasıyla birçok sanatçı, müzisyen, etkileyici ve benzerleri için getirisi çok büyük oldu. Örneğin, Jack Dorsey’in ilk tweet’ini 2,9 milyon dolara, bir LeBron James smaç videosunu 200.000 dolardan fazlaya satın aldılar ve on yıllık “Nyan Cat” GIF’ini 600.000 dolara satın aldılar.

Ancak NFT’ler tam olarak yeni değil. Kripto para birimi platformu Ethereum’daki dijital bir ticaret oyunu olan CryptoKitties, orijinal NFT’lerden biriydi. İnsanların hem benzersiz hem de blok zincirinde saklanan sanal kedileri satın alıp satmasına izin verdi.

Peki NFT fenomeni neden şimdi başlıyor?

Artsy CEO’su Mike Steib, CNN Business’a verdiği demeçte, “Bu ilginin bir kısmı, çalışmalarını satın alarak bağımsız yaratıcıların çalışmalarını desteklemekten hoşlanan insanlardan geliyor.” “Diğerleri, herkesin kopyalayabileceği ve sahipliğini iddia edebileceği bir dijital varlık alma fikriyle ilgileniyor. NFT’ler için son manşet fiyat kayıtları, büyük ölçüde yeni basılmış kripto milyonerleri ve bitcoin varlıklarını çeşitlendirmek isteyen milyarderler ve daha fazlası tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.” dedi.

NFT’ler, bitcoin ve ethereum gibi kripto para birimlerini destekleyen dijital veri tabanı olan blok zincirine bağlı dijital içerik parçalarıdır. NFT’lerden farklı olarak, bu varlıkları değiştirebiliriz. Yani bir dolarlık banknot gibi aynı değere sahip başka bir özdeş varlıkla değiştirme yapabiliriz.

Öte yandan NFT’ler benzersizdir ve karşılıklı olarak değiştirilemez, bu da iki NFT’nin aynı olmadığı anlamına gelir.
Pokémon kartlarını, nadir madeni paraları veya sınırlı sayıda Jordans çiftini düşünün: NFT’ler, aksi takdirde sonsuz sayıda mevcut varlıklar arasında kıtlık yaratır . Ayrıca bunu kanıtlamak için bir orijinallik sertifikası bile var. NFT’ler tipik olarak dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için kullanılır ve GIF’ler, tweet’ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesnelerin görüntüleri, video oyunu dış görünümleri, sanal emlak ve daha fazlasını alabilir.

Nasıl Satın Alırız?

Esasen, herhangi bir dijital görüntüyü bir NFT olarak satın alabiliriz. Ancak, yeni başlayan biriyseniz, bir tane satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Hangi pazardan satın alacağınıza, saklamak için ne tür dijital cüzdan gerektiğine karar vermeniz lazım. Ayrıca satışı tamamlamak için ne tür bir kripto para birimine ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerek.

Nasıl NFT Satarız?

NFT’leri ayrıca pazarlarda satarlar ve süreç platformdan platforma değişme gösterir. İçeriğinizi esas olarak bir pazara yükleyecek ve ardından onu bir NFT’ye dönüştürmek için talimatları izleyeceksiniz. İşin açıklaması ve önerilen fiyatlandırma gibi ayrıntıları ekleyebileceksiniz. Çoğu NFT’yi ethereum ile satın alabiliriz. Ayrıca WAX ve Flow gibi diğer ERC-20 tokenlerini de kullanabiliriz.

Nasıl Nft Yaparız?

Herkes bir NFT oluşturma hakkına sahiptir. Tek gereken bir dijital cüzdandır. Küçük bir ethereum satın alın. İçeriği yükleyebileceğiniz bir NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazarına bağlantı alın.

Diğer içeriklerimiz için internet sitemiz ve İnstagram adresimiz.

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini