Metamask Nedir? Nasıl çalışır?

MetaMask, Ethereum’un Dapp ekosistemine erişimi kolaylaştıran bir tarayıcı uzantısıdır. Ayrıca, kullanıcıların ağ üzerinde oluşturulan hizmetlere cüzdan aracılığıyla erişmelerine izin veren ERC-20 tokenlerini tutmak için bir cüzdan görevi görür.

  • MetaMask, Ethereum cüzdanı olarak hizmet veren bir tarayıcı eklentisidir.
  • Kullanıcılar Ether ve diğer ERC-20 tokenlerini MetaMask cüzdanında saklarlar.
  • Cüzdan, merkezi olmayan uygulamalar veya dapp’lerle etkileşim kurmak için de vardır.

Popüler merkezi olmayan uygulama (dapp) CryptoKitties, Aralık 2017’de 1,3 milyon işlemle Ethereum blok zincirini çökertti. Ancak o zamandan beri, kullanıcı sayısı yüzlere düştü.

Birçok kullanıcı için dapp’lerin kullanımı çok zordur. MetaMask, Dapp’lerin harika dünyasına giriş engelini azaltarak ve merkezi olmayan ağı kitle pazarına getirerek bunu değiştirmeyi umuyor.

MetaMask (editörlükten bağımsız bir Decrypt gibi, Ethereum incubator ConsenSys tarafından finanse olur), Ethereum cüzdanı olarak hizmet veren ve herhangi bir normal eklenti gibi yüklenen bir tarayıcı eklentisidir. Kurulduktan sonra, kullanıcıların Ether ve diğer ERC-20 tokenlerini depolamasına izin vererek, herhangi bir Ethereum adresine işlem yapmalarını sağlar.

Kullanıcılar, Ethereum tabanlı Dapps’e bağlanarak jetonlarını oyunlarda harcayabilir, jetonları kumar uygulamalarında stake edebilir ve bunları merkezi olmayan borsalarda takas edebilir. Ayrıca kullanıcılara, Compound ve PoolTogether gibi DeFi uygulamalarına erişmenin bir yolunu sağlayan, gelişmekte olan merkezi olmayan finans dünyasına veya DeFi’ye bir giriş noktası sağlar.

MetaMask’i Nasıl Kullanmaya Başlarız?

Başlangıçta karmaşık gelse de MetaMask, Ethereum cüzdanlarından ve dapp tarayıcılarından biridir. Ayrıca çoğu durumda birkaç dakika içinde kurarız. MetaMask’i kullanmak için Chrome’a, Brave gibi Chromium tabanlı bir tarayıcıya veya Firefox’a ihtiyacınız olacak.
Öncelikle,  tarayıcınız için resmi Metamask uzantısını/eklentisini indirip yüklemeniz gerekir; tarayıcınıza bağlı olarak Google Chrome uzantısı veya Firefox eklentisi.
Rehberimiz için Firefox sürümünü kullanacağız, ancak adımlar diğer tarayıcılar için de neredeyse aynı.
Kurulduktan sonra, aşağıdaki açılış ekranını görmelisiniz. MetaMask kullanarak Ethereum cüzdanınızı oluşturmaya başlamak için “Başlayın” düğmesini tıklayın.
Bir sonraki adımda, “Cüzdan Oluştur” düğmesine tıklayın.
Ardından site MetaMask’i geliştirmeye yardımcı olmak isteyip istemediğinizi soracak. Bu sizi ilgilendirmiyorsa “Hayır, Teşekkürler”e tıklayın, aksi takdirde “Kabul ediyorum”a tıklayın.
Bir sonraki adımda bir şifre seçin. Bu en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır. Başka hiçbir yerde kullanılmamış, büyük ve küçük harfler, simgeler ve rakamlardan oluşan tamamen benzersiz bir parola kullanmanızı öneririz.

Kullanım Koşullarını okuyup kabul edin ve şifreniz belirlendikten sonra ‘Oluştur’a tıklayın.
MetaMask daha sonra size 12 kelimelik yedek ifadenizi sunacaktır. Bunu, ekranınızda görüntülenen sırayla yazmanız gerekecek. Bu, bilgisayarınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda cüzdanınızı kurtarmak için gerekli olacak bu yüzden güvenli bir yerde saklanmalıdır. 12 kelimelik geri ifadenize erişimi olan herkesin paranızı geri alma fırsatı vardır. Bu yüzden bunu gizli tutun.

Bunu yazdıktan sonra ‘İleri’yi tıklayın.

Bir sonraki ekranda, kelimeleri daha önce kaydettiğiniz sırayla girerek yedekleme ifadenizi onaylayın. Tamamlandığında ‘Onayla’yı tıklayın.

Artık MetaMask kurulum sürecini neredeyse tamamladınız.

Son sayfada ‘Hepsi Bitti’ye tıklamanız yeterlidir ve otomatik olarak MetaMask’ta oturum açarsınız.

Oturum Kapatma

Oturumu kapatırsanız, web tarayıcınıza eklenen simgeye (genellikle URL çubuğunun yanındadır) tıklayarak tekrar oturum açabilirsiniz. Daha sonra, “Varlıklar” sekmesindeki varlık listenize erişecek ve “Etkinlik” sekmesinde işlem geçmişinizi görüntüleyeceksiniz.

İşlemleri göndermek, ‘Gönder’ düğmesine tıklamak, alıcı adresini ve gönderilecek tutarı girmek ve bir işlem ücreti seçmek kadar basittir. Daha uygun bir gaz fiyatı seçmek için ETH Benzin İstasyonu veya benzer platformlardan gelen bilgileri kullanarak ‘Gelişmiş Seçenekler’ düğmesini kullanarak işlem ücretini manuel olarak da ayarlayabilirsiniz.

‘İleri’yi tıkladıktan sonra, sonraki sayfada işlemi onaylayabilir veya reddedebilirsiniz.

Bir DApp veya akıllı sözleşme ile etkileşim kurmak için MetaMask’i kullanmak için, genellikle kullanmaya çalıştığınız platformda bir “Cüzdana Bağlan” düğmesi veya benzerini bulmanız gerekir. Bunu tıkladıktan sonra, DApp’in cüzdanınıza bağlanmasına izin vermek isteyip istemediğinizi soran bir istem görmelisiniz.

Basitçe bir DApp ile bağlantı kurmak, adreslerinizi görebileceği anlamına gelir; fonlarınıza erişemezler.

Bağlandıktan sonra, DApp’lerle etkileşime girebilir ve özelliklerini kullanabilirsiniz.

Dapps, bağlantı sürecini basitleştirerek MetaMask’a otomatik olarak bağlanır. Dapp içinde, ödeme gerekiyorsa, işlemi MetaMask hesabından onaylamanızı isteyen bir açılır pencere görünecektir.

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini