NFT: Bedava Koyma Yolları

NFT’leri koyabileceğiniz bir sürü farklı platform ve blok zinciri vardır. Bunların hepsinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. NFT’ler kültürel bir fenomen oldu ve sürekli manşetlere çıktı. Bununla birlikte, bazı sanatçılar NFT’lerden milyonlarca para kazandı bu yüzden bunlar insanların dikkatini çekti. onların da bu akıma neden dahil olmak istediğini anlamak mümkün.

En popüler iki pazaryerini kullanarak bir NFT’nin nasıl oluşturulacağını gözden geçireceğiz. NFT’nin ne olduğuna dair günlük temel bilgilerden bir önceki yazımızda bahsetmiştik.

ADIM 1: NFT’NİN NE OLDUĞUNU ANLAYIN

NFT’ler veya değiştirilemez jetonlar, blok zincirinde depolanan dijital jetonlardır. Her bir madeni paranın aynı olduğu kripto para birimlerinin aksine her NFT benzersizdir ve bir tür dijital dosya üzerinde sahipliğini kanıtlamanın bir yolu olarak satılabilir. Herhangi bir dijital dosyayı teknik olarak bir NFT olarak satabilirsiniz. Ancak bir pazaryerinin kolay para basma araçlarını kullanmak istiyorsanız, destekledikleri formatlarla sınırlı kalacaksınız. İlk NFT’nizin muhtemelen bir tür resim, video veya ses klibi olması gerektiğini akılda tutmakta fayda var. Henüz NFT olarak ne satmak istediğinizi bilmiyorsanız, bu tür kısıtlamalar olasılıkları daraltmanıza yardımcı olur.

ADIM 2: GERÇEKTEN BİR NFT SATMAK İSTEDİĞİNİZDEN EMİN OLUN

Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinde satılmaktadır. Ethereum blok zincirlerindeki her işlem, madencilere ödenen ücretlere mal olur. Bu ücretlere “gaz” denir ve bir işlem için ihtiyacınız olan gaz miktarı önemli ölçüde değişir. Bir NFT’yi basmaktan başka birine devretmeye ve bir tane satın almak için teklif vermeye kadar blok zincirinde yaptığınız hemen hemen her şey gaza mal olacaktır. Ayrıca, benzin ödemenin, transferinizin gerçekleşeceğini 100/100 garanti etmediğini de belirtmekte fayda var. Kendinize daha yüksek bir şans vermek için daha fazla ödeme yapabilirsiniz, ancak bu asla kesin bir şey değildir. Açık olmak gerekirse, çoğu işlemin gerçekleşmesi muhtemeldir. Ancak bir şey olursa ve işleminiz tamamlanmazsa ödediğiniz gaz ücretlerini geri alamazsınız.

ADIM 3: NFT’İNİZİ SATMAK İÇİN BİR PLATFORM SEÇİN

Çok çeşitli blok zincirlerinde NFT satmanıza izin veren düzinelerce platform var. Projeniz için hangisinin doğru olduğunu söylemesi bir yana, herhangi bir kılavuzun hepsini kapsaması neredeyse imkansız. Bu kılavuzda daha popüler iki pazar yerini ele alacağız, ancak bu platformlardan hiçbiri yapmak istediğiniz şeye uymuyorsa, Wax blok zincirini kullanan AtomicHub veya Solana tabanlı Solsea gibi alternatifler olduğunu bilin.

ADIM 4: BİR CÜZDAN AYARLAYIN

Cüzdanlar, kripto para birimlerinizi ve ayrıca bastığınız veya satın aldığınız tüm NFT’leri depolamak için kullandığınız uygulamalardır. Coinbase, cüzdanların nasıl çalıştığına ve mevcut farklı seçeneklere ilişkin daha ayrıntılı açıklamalara sahiptir.
Ancak yeni başlıyorsanız, gerçekten endişelenmeniz gereken bir ana şey var: Blockchain ile uyumlu bir cüzdan kullanmak.

ADIM 5: CÜZDANINIZI BAĞLAYIN

Cüzdanınızı kurduktan sonra, kullanmayı planladığınız NFT pazarına bağlamak isteyeceksiniz. OpenSea ve Rarible bunu kolaylaştırıyor. Sol üstteki ”Oluştur” düğmesine tıklayınca cüzdanınızı bağlamanızı ister. Daha sonra size uyumlu cüzdanların bir listesi sunulacak ve kendi cüzdanınızı seçtiğinizde bağlantı sürecinden geçmeniz istenecek.

ADIM 6: BİR NFT OLUŞTURUN

Cüzdanınızı bağladıktan sonra, bir NFT oluşturmak için kullandığınız sayfaya geleceksiniz. NFT’lerimizi oluşturmaya başlamadan önce, koleksiyonlar hakkında bir kelime – her iki platform da kulağa oldukça benzeyen koleksiyonları destekler. Bir dizi NFT oluşturmak istiyorsanız, bunu yapmak için bir koleksiyon kullanabilirsiniz. Rarible’da, yaptığınız NFT’nin ekleneceği NFT oluşturma ekranından bir tane oluşturabilirsiniz. OpenSea’de, sağ üstteki profil resminize gitmeniz ve ardından Koleksiyonlarım > Koleksiyon oluştur’a gitmeniz gerekir.

Bu kılavuzda koleksiyonları ele almayacağız, ancak OpenSea, oluşturduğunuz NFT’yi otomatik olarak adsız bir koleksiyona yerleştirecek, eğer bir tane belirtmezseniz Rarible izin verir. Bir NFT’yi koleksiyonsuz Rarible Single olarak satarsınız.

Şimdi NFT’mize başlayabiliriz.

-OPENSEA’DA BİR NFT LİSTESİ KURUN.

-RARIBLE ÜZERİNE BİR NFT LİSTELEME YAPIN.

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini