İçerik Nedir?

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz içerik kelimesi özellikle sosyal medya alanında ciddi bir öneme sahip. Bilgiye ve amaca dayalı olarak paylaşılan içerikler görsel ya da yazılı olarak anlatılan ifadelerin tümünü oluşturuyor.

Çağımızın teknolojik gelişmeleri ve bu gelişmelere dayalı olarak duyulan birçok dijital platform ortaya çıkmıştır. Elektronik haberler, elektronik dergi, Sosyal Medya gibi aklımıza gelebilecek dünyayı içine alan her şey bizlere bir içerik sunmaktadır. Hepsinin bir amacı ve anlatmak istediği bir mesaj bulunmaktadır. İnternetin hayatımıza girmesiyle haber sitelerinde yazılan içerikler yerini görsel ve işitsel yani video ve metin üzerine işlenen tanıtımlara bıraktı. İçerikleri üretmek bugün herkeste olan bir güçtür. Fotoğraf ve video çekmek, yazı yazmak, ses dosyası oluşturmak gibi içerik üretme biçimleri vardır.

Peki sosyal medyaya içerik üretmek kolay mıdır?

Sosyal medya içeriklerinin üretimi aslında her mecranın teknik kriterlerine göre fikirler oluşturarak içerik üretebilmesi diyebiliriz. Teknik kriterlerin yanında uygunluk kriterleri de vardır. Kullanılan dilin üslubu da mecralar için oldukça önemlidir. İçerikleri üretirken bunları dikkate alarak içerik üretilmelidir. Kime hitap edileceği nasıl hitap edileceği belirlenmelidir.


Sosyal Medya İçerik Üretiminde Nelere Dikkat Edilir?

Sosyal medya içeriğinin üretimi için yapılan çalışmaların bir çok önemli noktası bulunmaktadır. Bu çalışmaların önemli hususlarını şöyle sıralayabiliriz.

Üslup; Sosyal medyada kullandığımız üsluplar her mecraya ve markaya göre değişmektedir. Mecraların ve kullanıcıların kullandıkları jargon içeriğin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Dil; Her sosyal medya platformunun kendine has bir dili vardır. Her mecrada aynı dili kullanmak, içeriğin üretildiği mecra dışında etkileşim getirmeyecektir.

Paylaşım; Her platforma ne kadar süreyle paylaşım yapmak gerekir?

Sürekli paylaşımın etkileşim düşürdüğü mecralar olduğu gibi az paylaşımın hiçbir etki sağlamadığı mecralarda bulunmaktadır. Hangi platforma ne kadar içeriğin üretileceği paylaşılan platform özelinde değerlendirilir.

Takvim; En önemli hususlardan bir diğeri ise içeriğin takvimidir. İçeriklerin saat kaçta ve hangi gün paylaşılacağı belirlenmelidir. Takipçilerin aktif saat aralıkları incelenmeli ve paylaşımları o saat dilimleri arasında olmalı. Bunlara ek olarak özel günler, dini ve milli bayramlar, kutlamalar vb. günler içinde planlamalar öncesinde yapılmalıdır.

Kreatif Ne Demek? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Buraya Tıklayınız!

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini