Sosyal Medya Yönetimi Hataları

Sosyal medya yönetimi oldukça planlı gerçekleştirilmesi gereken bir olgudur. Çok hızlı değişim gösterebilen bir yer olduğunun artık tüm kullanıcılar farkında. Markaların da bu değişime hızlıca adapte olması gerekiyor. O yüzden bugünkü yazımızda markalar sosyal medya yönetimi yaparken nelere dikkat etmelidir buna değindik. Öncelikle hangi konularda hassas olunmalı konuları üzerinde duracağız. Öncelikle; Sosyal medya yönetimi yaparken beklentileri karşılamak için birden fazla etkeni hesaplamak gerekmektedir. Gelinen bu noktalarda müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak için markaların sağlam stratejileri ve kaynakları olması gerekiyor.

1) İyi Bir Stratejiye Sahip Olmamak

Markaların en sık yaptığı hatalardan biri özellikle strateji ve yol haritası belirlemeden eksik planlamayla yola çıkmaktır. Sosyal medyada başarı yakalamak istiyorsanız markaya uygun strateji belirlemeniz gerekir.

2) Paylaşım Sıklığını Doğru Ayarlamamak

Bu başlık paylaşımlarınızı yakından ilgilendiriyor. Paylaşım sıklığı sektörlere göre değişkenlik gösterse de hedef kitlenizde işe yarayan paylaşım sıklığını bulmanız gerekir. Yapmanız gereken hangi zaman aralığında takipçilerinizin içeriklerinizle etkileşime geçtiğini analiz ederek doğru zamanda, doğru aralıklarla paylaşım yapmaktır.

3) Özensiz Olmak

Sosyal medya platformlarında sessiz kalmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Öüşterilerinizin size yönelttikleri mesajları yanıtlamamak ve iletişime geçmemek markaya eksi olarak yazılacak başlıca konulardan biridir.

4) Aynı İçerikleri Paylaşmak

Markaların en çok yaptığı hatalardan biri de hedef kitle gözetmeksizin aynı içerikleri paylaşmaktır. Marka olarak özgünlüğünüzü korumaya dikkat etmeli, bulunduğunuz mecranın genel yapısına ve oradaki kitlenizin profiline uygun içerikler paylaşmaya özen göstermelisiniz.

5) Dinlememek

Genellikle markanız, sektörünüz veya rakipleriniz hakkında başka mecralardaki tartışmaları dinlemek, yorumları almak size tüketicileriniz hakkında doğru bilgiler verir. Eğer hedef kitlenizi doğru analiz edip, fikirlerini ve isteklerini kulak ardı ediyorsanız sosyal medyanın gerçek gücünden faydalanmıyorsunuz demektir.

6) Etkileşime Geçmemek

Sosyal medyanın en önemli özelliği etkileşime geçmek ve bu iletişimi devam ettirmektir. Bununla birlikte hedef kitlenizi doğru belirleyerek, onları tanımaya çalışırsanız ürünle ilgili daha kolay ikna edebilirsiniz.

Son olarak sosyal medya dinamiklerini kaçırmamaya özen gösterin. Bu bağlamda güncellemeler, trenler, yeni çıkan özellikleri keşfetmek konusunda meraklı olmanızı tavsiye ederiz.

Markalara Sosyal Medyanın Sağladığı Yeni Fırsatlar Nedir? İsimli blog yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini