Reklam Metinleri Nasıl Yazılmalı: Altın Çember Tekniği

İçerik hazırlarken, bu ister reklam metinleri olsun isterse blog içerikleriniz. Okuyucu için etkili metinler oluşturmak istiyorsanız bu teknik işinizi çözecek nitelikte. Özellikle reklam anlamı dediğimiz şeyi kurgularken altın çember tekniğini bilmeniz daha etkili içerikler ortaya koymanızı sağlayacak.

Reklam verme alışkanlıkları dijital alana kaymakta. Dolayısıyla internet reklamı tasarlarken etkili metinler hedef kitlenin üstünde istenen etkiyi bırakacaktır. Simon Sinek tarafından geliştirilen altın çember modeli nedir? Reklam metinleri, görselleri, videoları hazırlarken içeriklerinizi nasıl etkili hale getirecek inceleyelim.

İnternet Reklamı;

İnternet reklamı, özellikle dijital alana doğru kayan vakit geçirme alışkanlıklarımız için bir fırsat niteliğinde. Dünyada internet kullanım oranı neredeyse günlük 8 saate yaklaşmış durumda. Dolayısıyla vakitlerimizin büyük çoğunluğunu burada geçirenler reklam kavramını da dönüşüme uğrattı. Reklam verenler, insan neredeyse oradadır. Bununla beraber hazırlanan reklamların da anlamı artık değişiyor. Çünkü internet platformları alışkanlıklarımızı değiştirdi. Dolayısıyla artık çok fazla içeriğe maruz kalan insanların içerik tüketim alışkanlıklarını dikkate alarak metinler yazılmalı. Bununla birlikte sürekli maruz kaldıkları ürün/marka= yapılış hikayesi yerine ürün/marka= yapılış nedenine odaklanarak etkili metinler yazmalısınız.

Reklam Anlamı;

Hedef kitlenize hitap edecek ve kalplerine dokunabilecek içerikler hazırlayın. Simon Sinek’in Golden Circle (Altın Çember) tekniği, içeriklerinizi hazırlarken (reklam metni, blog yazıları ve video içerikler) işinizi çok kolaylaştıracak. Ama aynı zamanda da zorlaştıracak. Çünkü Simon Sinek, altın çember adını verdiği bu teknikle, reklam metinlerinizin ürün/markanın ne olduğundan çok neden olduğuna cevap vermesini istiyor. Özellikle Apple’ın başarıya bu şekilde ulaştığınız belirtiyor.

Markaların ürün tanıtımlarında genellikle;

  1. Ne
  2. Nasıl
  3. Neden

Sıralamasını takip ederek içerikler hazırladığını söyleyerek hatayı burada yaptıklarını belirtiyor.

İnsanlara bir neden vermelisiniz;

İnsanların ürün veya marka tanıtımında ne ve nasıldan çok neden sorusuna önem verdiğini dolayısıyla insanların markayla bu şekilde bağ kurduğunu belirtiyor. Tüketiciye bir neden vermemiz gerektiğini ve bununla beraber sıralamanın

  1. Neden?
  2. Nasıl?
  3. Ne?

Olması gerektiğini belirtiyor.

Özellikle içeriklerini nasıl etkili hale getireceğini düşünenler bu tekniği kullanabilir. Yaratıcı ve akılda kalıcı içerik oluşturma sürecinde kurgu yapısını öğrenebilir.

Sosyal medya markalar için neden önemlidir içeriğimizi okumak için linke tıklayın!

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini