Markalar Neden Kurumsal Kimliğe İhtiyaç Duyar?

Kurumsal kimlikler markaların kim olduklarını anlatan ve markaları ön plana çıkaran çalışmalar olarak bilinmektedir. Markanın, prestiji, kalitesi ve içeriği açısından kurumsal kimlik çalışmaları büyük önem arz eder. Büyümeyi hedefleyen,geniş kitlelere ulaşmak isteyen her marka kurumsal kimlik çalışmaları yapmalıdır. Uzmanlar taraflarından oluşturan kurumsal kimlik, markaların, oluşum ya da işletmelerin nasıl göründüğünü ortaya koyar. Aynı zamanda marka içindeki kimlik karmaşasının da önüne geçer. Bu nedenle marka için yol gösterici demek doğru bir kullanım olacaktır.

İyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik, markaların hem kendi bünyelerinde hem de müşterilere karşı duruşlarında güvenin temellerini oluşturur. Hedef kitlenin karşısında saygınlığını artıran firma böylelikle akıllara kazanır ve başarıya giden yolda önemli bir adım daha tamamlanmış olur. 

Markalar için kurumsal kimlik neden önemlidir?

Kurumsal kimlikler, markaların dışarıya karşı verdiği imajı da gösterdiği için önemlidir. Markanın akılda kalıcılığını artırır. Vizyonları ve misyonları hakkında önemli bilgiler verir ya da bunların anlaşılmasında gerekli ilk izlenimleri sağlar. Kurumun felsefesini aktarır.

Markanın stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olur böylelikle satışlara doğrudan etki sağlanır. Ayrıca satış harici müşterinin duygusal bağ kurmasına da olanak sağlar, böylelikle marka ve tüketici arasında bir bağ oluşturulur.

Kurumsal kimlik nasıl oluşturulur?

Kurumsal kimlik oluşturmak için dikkat edilmesi gereken noktalar sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde tamamlandığında markanın imajı da önemli ölçüde belirlenmiş olur. 

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir;

Hedef kitle ve amaç belirlemek: Hedef kitle ve marka amaçlı belirlemek, potansiyel müşterilere daha hızlı şekilde ulaşmanızı sağlar. Hem zaman tasarrufu hem de verimlilik açısından marka için önemlidir. Kurumsal kimlik çalışmalarının diğer adımları da böylelikle daha net ve kolay bir şekilde belirlenebilir. 

Logo tasarımı: Markayı görsel olarak da destekleyecek olan logo kurumsal kimlik çalışması deyince akla gelen ilk ögelerdendir. Ayrıca bir özen gerektirir. Markanın ilk izlenimi açısından oldukça önemlidir. Hedef kitlede ilgi uyandırmalı ve markanın kimliğini yansıtmalıdır.

Markanın mesajı ve iletişim dili: Markanın amacına yönelik hedef kitleye uygun bir şekilde mesaj hazırlanır ve markanın iletişim dili belirlenir. Slogan, marka için yazılan metinler bu doğrultuda ilerler. Güçlü bir slogan markanın duruşunu da güçlü kılar.

Kurumsal kimlik neleri kapsar?

  • Kurumsal kimlik öğeleri
  • Kartvizit 
  • Sunumlar 
  • Afiş tasarımları
  • Broşürler
  • Tanıtım filmleri
  • Reklamlar (dijital, açık hava, TV vb. reklamların tümü)

İlginizi Çekebilir: Reklam İzleyerek Para Kazanmak Mümkün mü?

Başarılı bir iş stratejisi oluşturmak ve pazarda rekabet avantajı elde etmek için marka rakip analizi önemlidir. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize, pazar

Kodlama, bilgisayar bilimlerinin temel taşlarından biridir ve bir dizi farklı programlama dilini içermektedir. Bu yazıda, çeşitli kodlama türlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek, her birinin özelliklerini